Projektowanie aplikacji z MockFlow

Podczas tworzenia strony www lub aplikacji, jednym z pierwszych kroków jest zaprojektowanie interfejsu. Niektórym wystarcza do tego celu kartka papieru i długopis, inni wolą specjalistyczne programy typu Axure lub Balsamiq, graficy wybiorą Photoshopa lub inne narzędzie. Można także skorzystać z ciekawej aplikacji on-line jaką jest MockFlow.

Na wstępie tego artykułu muszę zaznaczyć, że nie używałem wcześniej oprogramowania do tworzenia mockupów (wystarczała mi kartka papieru i długopis). Z tego względu nie mam rozeznania wśród tego typu narzędzi. Ostatnio postanowiłem jednak to zmienić, aby szybciej tworzyć wstępne projekty serwisów www. Po krótkim używaniu MockFlow bardzo przypadł mi do gustu i myślę, że warto na niego zwrócić uwagę.

MockFlow można wykorzystać do tworzenia różnego rodzaju makiet: serwisów internetowych, aplikacji mobilnych oraz desktopowych. Używanie jest niezwykle proste, składamy po prostu projektowany interfejs z gotowych elementów graficznych oraz symboli. Biorąc pod uwagę ich ilość i możliwość konfiguracji, nie powinniśmy mieć problemów z ich doborem. Podstawowy zbiór możemy powiększyć o własne elementy oraz tworzone przez innych użytkowników.

Aplikacja jest dostępna w dwóch wariantach:

  • on-line – pod adresem mockflow.com
  • desktopowej – dla Windows oraz Maca
  • mobilnej – dla Apple iOS (iPhone, iPod Touch, iPad) oraz Android (minimum 2.3)

Wersja desktopowa posiada pełną funkcjonalność i możemy jej używać bez połączenie z internetem. Wszystkie nasze zmiany mogą być w dowolnym momencie zsynchronizowane z kontem w serwisie.

Dużą zaletą MockFlow jest możliwość darmowego użytkowania. Oczywiście wiąże się to z ograniczeniami, jednak dla osób, które korzystać będą z aplikacji niezbyt intensywnie, powinno to wystarczyć. Na darmowym koncie można tworzyć jednocześnie maksymalnie 1 projekt z 4 stronami i dzielić go z dwoma współpracownikami. Na przechowywanie naszych danych otrzymamy 10 MB, a drukowane raporty będą zawierały znak wodny. Płatna wersja nie posiada żadnych z wymienionych ograniczeń, a jej koszt to 69 USD za rok, więc nie jest astronomicznie wysoki. Oprócz tego posiada kilka innych udogodnień, których zabraknie w wersji darmowej.

Aby zacząć korzystać z darmowej wersji MockFlow wystarczy podać imię, mail oraz wybrać hasło lub skorzystać z logowania przez konto Google. Po rejestracji możemy od razu przystąpić do projektowania naszej aplikacji.

Tworząc nowy projekt, możemy zacząć od pustego ekranu, wybrać prosty szablon, skorzystać z ułatwień dla aplikacji mobilnych lub edytować standardowy szablon Drupal, Joomla oraz WordPress. Z bibliotek udostępnianych przez innych użytkowników możemy wybrać wiele innych przygotowanych przez nich układów.

Projektowanie jest niezwykle proste. Wystarczy przeciągnąć odpowiedni element na obszar roboczy oraz ewentualnie dodatkowo go skonfigurować. Wybór jest bardzo duży, m.in. wszelkiego rodzaju wielokąty, formularze, przyciski, menu, wykresy, listy, panele, okienka, linie oraz inne najróżniejsze elementy interfejsu. W przypadku, gdy jakiegoś nam brakuje, możemy przejrzeć rozszerzone biblioteki innych użytkowników, lub wgrać swoje własne.

W obszarze roboczym możemy wyświetlić siatkę pomocniczą w różnych układach. Dodatkowo wszystkie elementy bardzo sprawnie przyciągają się do powstających w układzie linii. Obiekty możemy grupować, dzięki łatwo przemieścimy je razem w inne miejsce.

Gotowy, stworzony projekt możemy wyeksportować do PDF, PNG, Prezentacji Power Pointa, Excela, Worda lub HTML 5. Z projektu może korzystać więcej niż jedna osoba, pomiędzy którym możemy uruchomić chat.

Po kilku dniach korzystania z opisanej aplikacji jak na razie jestem pod bardzo dużym wrażeniem jej możliwości. Być może mój entuzjazm podupadnie za jakiś czas wraz z rosnącymi potrzebami. Jednak mogę z czystym sumieniem polecić go wszystkim, którzy potrzebują przygotować szybko mockup.

Dodaj komentarz