Archiwum miesięczne (Styczeń 2011)

Pozycjonowanie stron Cz. 1 – Optymalizacja wewnętrzna

serp

Każdy, kto posiada stronę internetową chce, aby odwiedzało ją jak najwięcej użytkowników. Osiągnąć to można poprzez wysoką pozycję w wyszukiwarkach internetowych. W niniejszym tekście postaram się przedstawić pokrótce podstawowe zasady SEO, czyli optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek.

Wywołanie nowego okna i ściemnienie tła w jQuery

form-jquery

Ciekawym sposobem na wywołanie nowego okna dialogowego jest wyświetlenie go na bieżącej stronie, ściemniając jednocześnie tło. Podobny efekt stosuje m. in. Lightbox. W ten sposób okno będzie dobrze widoczne a użytkownik nie będzie zdezorientowany interfejsem. W niniejszym tekście postaram się pokazać, jak wyświetlić w ten sposób dodatkowy formularz stosując jQuery.

Wyrażenia regularne w MySQL

sql

Raz na jakiś czas zachodzi potrzeba wyszukania w bazie danych w określonym formacie.  Często wystarcza do tego celu zwykłe LIKE, jednak konstrukcja taka nie pomoże w bardziej skomplikowanych przypadkach. Wtedy warto skorzystać z REGEXP, dzięki czemu wykorzystamy możliwości wyrażeń regularnych.

Poważny bug w PHP

bug

Rick Regan opublikował na blogu exploringbinary.com informacje na temat poważnego błędu w PHP. Przetwarzanie określonej liczby może doprowadzić do wpadnięcia w nieskończoną pętlę wykorzystującą 100% zasobów procesora, co w wyniku zawiesi interpreter. Problem dotyczy dużej liczby serwerów opartych o procesor 32 bitowy.