Archiwum miesięczne (Grudzień 2010)

PHP 5.2.16

Logo PHP

Koniec PHP 5.2 został obwieszczony jednak zbyt wcześnie. Tydzień po opublikowaniu ostatniej jak podano wersji 5.2.15, ukazała się aktualizacja do 5.2.16. Tak jak w poprzednim przypadku poinformowano, że jest to ostatnie wydanie tej gałęzi i zakończenie jej rozwoju.

Wydano nowe MySQL 5.5

mysql-logo

Od czasu gdy Oracle zarządza projektem MySQL nie ustają dyskusje na temat przyszłości tego systemu. Jeden ze współtwórców bazy, Michael Widenius, po odejściu z projektu postanowił stworzyć nawet własną alternatywę o nazwie MariaDB. Tymczasem wydana została kolejna wersja MySQL 5.5, wprowadzająca wiele nowych rozwiązań oraz zwiększająca wydajność.

Nowe wersje PHP 5.2.15 i 5.3.4

Logo PHP

Kilka dni temu ukazały się dwie nowe, stabilne wersje PHP. Oficjalnie zakończono wsparcie dla gałęzi 5.2, a wydane PHP 5.2.15 będzie jej ostatnią edycją. Wszystkim zaleca się na jak najszybsze przejście, najlepiej do najnowszej wersji 5.3.4. W obu wydaniach poprawiono stabilność oraz bezpieczeństwo, poprzez eliminację wielu błędów. Przy tej okazji pojawił się polski akcent.

Ciekawe materiały promocyjne

sare-gadget1

Jak stworzyć ciekawy gadżet, który możemy rozdać przy naszym pokazowym stoisku? Długopisy, smycze, widokówki, kubki… to mają wszyscy. Trzeba więc skorzystać z czegoś bardziej niestandardowego, co przyciągnie uwagę i czym osoby obdarowane podzielą się z innymi.

fputcsv() w PHP a programy Windowsowe

Programowanie w PHP

PHP od wersji 5.1.0 udostępnia dodatkowe funkcje pomagające w pracy z plikami CSV. Do odczytywania zawartych w nich danych możemy posłużyć się fgetcsv(), pliki możemy tworzyć przy użyciu fputcsv(). W przypadku późniejszego importy takich danych w niektórych programach windowsowych możemy jednak napotkać na niespodziewany problem.

Skuteczny marketing partyzancki za grosze

target

Przygotowanie dobrej kampanii partyzanckiej musi pociągać za sobą koszty. Niekiedy wcale nie takie małe, jednak efekt jaki przy ich pomocy można osiągnąć, powinien znacznie je przewyższać. Niemniej przy dobrym pomyśle koszty można bardzo ograniczyć, oczywiście jeśli sami go opracowaliśmy. Bo pomysłodawca może żądać dużego honorarium.

Sprawdź wygląd strony pod każdym Internet Explorerem – IE Tester

ietester-logo

Każdej osobie zajmującej się tworzeniem stron internetowych sen z oka spędza niezgodność przeglądarek z obowiązującymi standardami. Jeśli mamy na uwadze wybór użytkowników, nasze strony powinny się poprawnie wyświetlać pod Internet Explorerem, Firefoxem, Operą, Gogle Chrome, Safari… Największym problemem jest jednak IE, który jest używany w wielu wersjach, a każda może wyświetlać naszą witrynę inaczej.

Osadzanie grafiki za pomocą Data URI

Optymalizacja tworzonych serwisów internetowych jest niezwykle ważna. Zwiększająca się liczba użytkowników wymusza wprowadzanie mechanizmów, które umożliwią normalne działanie serwisu. Spowoduje ona także, że nie będziemy zużywali w zastraszającym tempie limitów transferu. Dla użytkownika optymalizacja oznacza szybkie działanie serwisu, a więc możliwość korzystania z niego w normalny sposób.

Walidacja i satynizacja z filter_var()

Programowanie w PHP

Sprawdzanie poprawności danych to nieodzowny element każdej strony internetowej. Wszędzie tam, gdzie prosimy użytkownika o wprowadzenie danych, musimy być bardzo ostrożni. Należy określić, czy nie popełnił błędu podczas wpisywania, oraz dodatkowo zabezpieczyć się przed użyciem niepożądanych wyrażeń mogących prowadzić na przykład do SQL lub Java Script Injection.

Wtyczki w Firefoxie dla webmastera

firefox-logo

Kolejny standardowy artykuł o przydatnych webmasterowi wtyczkach do Firefoxa. Postanowiłem opisać te, które sam wykorzystuję. Może na tej liście znajdziesz taką, której jeszcze nie znasz a może ci się przydać?