CMS Made Simple i edycja plików z Template Externalizer

Tworzenie stron www z użyciem jakiegokolwiek CMSa może być uciążliwe ze względu na sposób edycji plików. Podczas modyfikacji szablonów lub plików CSS, w przypadku przechowywania ich w bazie danych mamy najczęściej do dyspozycji pole textarea, w najlepszym wypadku kolorujące składnię. Podobnie jest w CMS Made Simple, istnieje jednak świetna wtyczka, umożliwiająca użycie swojego ulubionego edytora.

Jak działa Template Externalizer?

Sposób działania wtyczki Template Externalizer jest bardzo prosty: umożliwia ona eksport szablonów oraz innych danych przechowywanych w bazie do tymczasowych płków w wybranym katalogu. Dzięki temu można użyć swojego ulubionego edytora do ich modyfikacji (poprzez FTP), a pliki będą automatycznie synchronizowane z danymi w bazie.

Możliwości Template Externalizer

Wtyczka umożliwia eksport następujących elementów:

  • szablony stron
  • szablony wtyczek
  • arkusze CSS
  • globalne bliki HTML
  • niektóre systemowe strony (szablon „przerwa techniczna”, metadata, standardowy szablon stron)

Konfiguracja wtyczki

Plugin posiada bardzo proste możliwości konfiguracji. Po jego instalacji w menu „Wygląd” pojawia się niewielka możliwość ustawień:

  • włączenie i wyłączenie funkcjonalności
  • katalog, w którym przechowywane są pliki tymczasowe (musi posiadać prawa do zapisu)
  • czas działania wtyczki

Dzięki ostatniemu parametrowi możemy ustawić niejako czas trwania sesji działania wtyczki. Gdy minie, pliki tymczasowe zostaną automatycznie usunięte. Oczywiście możemy w każdej chwili sprawdzić ile czasu pozostało do zakończenia oraz go zresetować.

Możliwe problemy przy konfiguracji katalogu roboczego

Template Externalizer w wersji 2.0.6 posiada pewną niemiłą przypadłość. W przypadku pomyłki w nazwie katalogu, w którym będą przechowywane wyeksportowane pliki, CMS Made Simple przestanie działać. Zarówno strona jak i panel administracyjny będą niedostępne z powodu błędu. Wystarczy wtedy zalogować się do bazy danych i w tabeli cms_siteprefs zmodyfikować zmienną TemplateExternalizer_mapi_pref_cache_path. Określa ona wspomniany katalog.

Dodaj komentarz